Joomla Free Template designed by HostGator Coupon

Otel Aydınlatması - Oda Aydınlatma Armatürleri | Abajurlar

Otel Aydınlatması - Oda Aydınlatma Armatürleri | Abajurlar

 

Bir önceki yazımızda otel aydınlatması hakkında kısa bir genel giriş sonrasında oda aydınlatması ve aplikler konusu üzerinde yoğunlaşmıştık (bir öndeki blog yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz). Bu yazımızda ise otel odalarında sıkça kullanımını gördüğümüz abajurlar konusu üzerine yoğunlaşacağız. 

Otel odası aydınlatmalarında abajurla ile en sık karşılaştığımız alan yatak başlarının yanı başında komidin üzerlerinde kullanımlarıdır. Abajurlar genellikle loş soft bir ışık sağalayacak ve altında kısıtlı bir alanı aydınlatacak şekilde tasarlanmaktadır. Yani odalarda kullanımı komidin üzerini aydınlatması ve çok loş bir ışık sağlaması şeklinde amaçlanmaktadır. 

Oteller insanların evleri gibi aşina olmadıkları mekanlardır. Bu nedenle bazı konular oda tasarımlarında müşteriler düşünülerek yol izlenir. Örneğin gece uykusundan uyanıp lavaboya gitmek isteyen bir müşteri için o karanlık ortamda ilk olarak aydınlatmayı sağlayacak olan başucundaki abajur olacaktır. Bu yönüyle abajurlar hem soft ışık vermesi hemde yeterli görüş alanını aydınlatması açısında çok büyük önem taşır. Soft ışık o an karanlıktan çıkan gözleri yormayacak ve eğer yanında uyuyan biri var ise onu rahatsız etmeyecektir. Bu nedenle ki abajur için ışık kaynağı seçilirken bunlar göz önünde bulundurulması gereken önemli etkenlerdir. Sert ve yüksek ışık kaynakları yanlış bir seçim olduğu gibi, beyaz renk ışık da çok doğru bir seçim olmayabilir. 

 

Abajurların dekoratif tasarımları ise yine odanın genel tasarımı ve kullanılan öğelerden etkilenerek oluşturulmalıdır. Tasarımı oluşturan parçalar; başlık, gövde tasarımı, renk ve kullanılan materyal gibi birçok parça genel atmosferden etkilenerek şekillendirilmelidir. Tabiki bunlarla birlikte oda da kullanılan diğer aydınlatma armatürleriyle de paralel doğrultuda olmalıdır. Genellikle aplik, lambader ve abajurun başlıkları şekil ve renk olarak birbiriyle aynı boyutlar konusunda farklı olarak tasarlanmaktadır. Uyum ve görünüm açısından da çok daha hoş sonuçlar vermektedir. Örneğin, tamamen doğal ahşap bir dekorasyona sahip bir odada parlak krom  gövde renginde veya metalik tonlarda farklı renklerde abajur kullanmak çok da uyumlu bir seçim olmayacaktır. Tabiki bu alanda eskitme tonlarda abajur kullanıp, lambader veya apliği ise farklı bir tonda krom gibi seçmekte doğru değildir. Tamamen bir bütünlük sağlayacak şekilde seçilmelidir. 

Abajurların dekoratif tasarımlarının etkileyen unsurları birkaç madde altında toplamak gerekirse şöyle olacaktır ;

  • Odanın genel tasarımı, tarzı ve renkleri (mobilyalar, perdeler, yatak örtüleri, duvar renkleri vb.)
  • Diğer aydınlatma armatürleriyle uyumu (kullanılacak lambader, aplik vb. ürünlerle renk başlık gibi noktlarda birlikte bütün bir konsept tasarıma gidilmelidir.)
  • Boyutlar konusunda üzerinde bulunduğu mobil ve yanındaki yatak vb diğer öğelerle birlikteliği
  • Kendi içinde uyum (başlık, gövde taban, ışık kaynağı gibi)

Parlak Aydınlatma olarak otel aydınlatma armatürleri üretiminde birçok mimar ve iç mimar ile ortak çalışmalar yürüterek çok olumlu sonuçlar gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Sizlerinde söz konusu projelerinizde çözüm sağlamak, yardımcı olmak ve teklif vermek için yanınızdayız. Bizimle iletişime geçmek için Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine mail gönderebilir veya 0232 433 2595 numaralı telefonumuzdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin


        

PARLAK AYDINLATMA
1526 Sk. No:3-E Ali
BULANALP İş Merkezi
Yenişehir-İZMİR
TEL&FAKS: 0 232 433 25 95
GSM: 0 543 870 00 85
EMAİL: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Bizi Takip Edin