Joomla Free Template designed by HostGator Coupon

Otel Aydınlatması - Banyo Aydınlatma Armatürleri

Otel Aydınlatması - Banyo Aydınlatma Armatürleri

 

Önceki 3 yazımızda otel aydınlatmaları üzerine oda aydınlatma armatürlerini sırasıyla aplikler, abajur ve lambaderler olarak incelemiştik(önceki yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz). Bu yazımızda ise otel odalarında banyolarda kullanılan aydınlatma armatürlerini inceleyeceğiz.

Banyolar nemli ve ıslak ortamlardır, dolayısıyla burada ilk başta üzerinde durmamız gereken konu aydınlatma armatürlerinin teknik yapısı olacaktır. Nemli ve ıslak ortamlara uygunluk armatür seçimlerinde en önemli etkenlerin başında gelecektir. Armatürler koruma bakımından suya ve neme karşı iyi izole edilmiş olmalıdır ki hem sık arızalarla karşılaşılmasın hemde tehlikeli sonuçlara sebebiyet vermesin. Armatürlerin iç kısmına, elektrik ile temas edecek kısımlarına kolay ulaşabilecek nem ve su zamanla hem çeşitli arızalara hem de bir takım tehlikeli durumlara sebep olabilmektedir. 

Fakat bu tip ortamlarda tek başına izolasyonda yeterli olmamaktadır. Ürün gövdelerinde kullanılan materyalde büyük önem taşımaktadır. Metal gövdelere sahip ürünlerde paslanmaya sebep olmaması için paslanmaz çelikten üretilmiş veya alüminyumdan üretilmiş armatürler seçilmesi çok daha doğru karar olucaktır. Aksi halde paslanmaya uygun metallerden üretilen armatürler kısa zaman içerisinde ortamın nemi ve sıvı temasından kötü bir görünüme sahip olacak ve çürümeler görülecektir. Bu tip ortamlarda bizim tercihimiz iyi kaliteden krom kullanmak yönündedir. 

Teknik açıdan yukarıda bahsetmiş olduğumuz konular ön plana çıkarken, kullanım, fonksiyonellik ve dekorasyon açısından ise armatür seçimlerini farklı başlıklar altında inceleyebiliriz. Kullanım alanları konusundan başlayacak olursak burada ilk olarak banyonun boyutları önemli olacaktır. Birçok orta kalitedeki otelde banyolar için çok fazla geniş alan bırakılmamaktadır. Bir duş alanı olan duşakabin ve ayna lavabo kısmının bulunduğu alan olarak ikiye ayırabiliriz.

Duş alanları genellikle sıva altı aydınlatma armatürleri ile aydınlatılmaktadır, çok fazla olmasa da sıvaüstü armatürler de tercih edilmektedir. Son yıllarda ise led panellerin yaygınlaşması ve fiyatlarının uygunluğu sebebiyle led paneller tercih edilir duruma gelmiştir. Duş alanlarında kullanılan armatürlerin dekoratif yönü de ön planda değildir. Daha çok ışık verimliliği, su ve neme dayanıklılığı gibi teknik yapıları ön plana çıkmaktadır ki nem ve suyun en yoğun olduğu alandır duş alanları. 

Ayna ve lavaboların bulunduğu alanların aydınlatmasında ise tercih edilen armatürler birkaç farklı model olarak karşımıza çıkmaktadır. Tepeden sıvaaltı armatürler, ayna yanlarıdan aplikler, ayna üstünden duvar armatürleri veya aplikler yada doğrudan aynalara entegre edilen aydınlatma kaynakları kulanılanlar arasındadır. Bu noktada aydınlatma armatürlerinin dekoratif yapısı da ön plana çıkmaktadır. Göze hitap eden ve dekorasyonla bütünleşen aydınlatma armatürleri seçilmelidir. Dekoratif özellikler kadar da, ışık kuvveti de önemli olacaktır. Örneğin göz hizasında konumlandırlacak aplik, armatür veya ayna içi ışık kaynakları, çok güçlü veya kırılmadan direk göze yönelik olursa, kişinin aynayı kullanması imkansız hale gelebilir. Onedenle apliklerde ve armatürlerde ışığı kırabilecek başlık veya cam kullanılmalıdır. Ayna içlerine yerleştirerek tasarlanan ürünlerde ise genelde ışığın çıkacağı alan kumlu cam olarak bırakılır (aşağıdaki fotoğraftaki örnek gibi) ve ışığın hem homojen dağılması hemde kırılarak çıkması sağlanır. Dekoratif açıdan da hoş bir etki sağladığını söylememiz mümkündür. Alternatif olarak bu alanlarda endirek ışık veren veya ışık kaynağının gizli olduğu armatürlerde kullanmak uygun bir seçenekler arasında olacaktır. 

 

Kısaca toparlamak gerekirse otel banyolarında kullanılan aydınlatma armatürlerinde;

  • Suya ve neme karşı iyi izole edilmiş armatürler olması,
  • Gövdelerinin paslanmaz çelik veya alüminyumdan seçilmesi,
  • Ayna yanlarında kullanılan armatürlerin ışık şiddetinin çok fazla olmaması
  • Ayna yanlarında kullanılacak armatürlerde ışığı kırılararak veya endirek şekilde verecek armatürler olması

önemli hususlardır. 

Parlak Aydınlatma olarak otel aydınlatma armatürleri tasarım ve üretiminde fazlaca deneyime sahibiz. Özel üretim konusunda projelerinizdeki ihtiyaçlarınız doğrultusunda en iyi çözümleri sağlamaktan mutluluk duyarız. Sizde projeleriniz için teklif almak ve bilgi edinmek için bizimle 0 232 433 25 95 numaralı telefondan veya Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir. dan iletişime geçebilirsiniz. 

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin


 

       

PARLAK AYDINLATMA
1526 Sk. No:3-E Ali
BULANALP İş Merkezi
Yenişehir-İZMİR
TEL&FAKS: 0 232 433 25 95
GSM: 0 543 870 00 85
EMAİL: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Bizi Takip Edin